הדור הבא של מערכות ניהול תוכן – אינטגרציה של תכנים באינטרנט – mashup

 

אחד התהליכים שצוברים תאוצה בתקופה האחרונה הוא אינטגרציה של תוכן ממקורות שונים, או בשמו הידוע – mashup. המאש-אפים הידועים והפופולאריים עד כה הם שילובים של תכנים על מפות. הדוגמות הבולטות הן Yahoo pipes,  Twittervision  או המפות של פליקר (אני חיפשתי כלניות – Anemone  ומצאתי את הכלנית הזו בבריטניה).

 

                                             http://www.flickr.com/photos/21222992@N00/125042241

 

 

יצירת מאש-אפ בכלי ניהול תוכן

בימים אלו אנו מתכננים את הגרסה הבאה של מערכת ניהול התוכן שלנו – הכליקיט. הייחוד של הגרסה הבאה הוא ביכולת שלה ליצור מאש-אפ. בהתחלה בצורה פשוטה, ובהמשך – להגיע ליכולות מורכבות של אינטגרציה של תוכן.

הגענו למסקנה ש"אם אינך יכול להביס אותו – הצטרף אליו".

למה הכוונה? –

האינטרנט שוצף וגועש עם פיתוחים חדשים, מדי יום אנחנו מתבשרים על חידושים ברמות שונות. אנחנו החלטנו לאפשר למשתמשים שלנו להביא כל חידוש שהם רוצים מהאינטרנט אל מערכת ניהול התוכן, ולמעשה להציג את התכנים מכל המערכות השונות במסך אחד. החיסרון כמובן הוא ריבוי מערכות הניהול, אבל זו בעיה של המשתמשים שבחרו להשתמש באותן מערכות ניהול.

היתרון, לעומת זאת, הוא העושר, האפשרויות להתפתחות והיכולות ליצור שילובים חדשים או רי-מיקסים של תכנים קיימים לשימוש קהל היעד של התוכן.

 

מאש-אפ בחינוך

דוח הורייזון 2008 (קובץ PDF)  גם הוא מציין את המאש=אפ כאחד הגורמים שהולכים להשפיע על  מערכות החינוך וההשכלה בטווח של 2-3  השנים הקרובות.

הכוח של המאש-אפ בחינוך מתבסס על האפשרות להגיע למסקנות חדשות וקשרים חדשים, שמתבססים על כמות גדולה מאוד של מידע.

 

מאש-אפים יצירתיים

דוגמה למאש-אפ יצירתי מוצלח הוא תחרות של סרטוני  וידאו פארודיים באוניברסיטת פן (אני אהבתי את הרי-מיקס שעשו ל"מכסחי השדים").

 

ב-Programmableweb אפשר למצוא כבר 3,046 מאש-אפים רשומים, והם מוסיפים לרשימה שלהם כ-3 מאש-אפים ביום.

המא-שפים הפופולריים ביותר נכון לזמן כתיבת הפוסט:

 

 

 

מאש-אפ ככלי לביטוי יצירתיות

Dapper הוא סטארט-אפ ישראלי  שמאפשר לקחת כמעט כל אתר וליצור ממנו קובץ XML לשילוב כמאש-אפ במקומות שתרצו. אני משער שלא תוכלו להציג את המידע באינטרנט, אבל בכלים לשימוש אישי כמו igoogle  ודומיו לא תהיה בעיה.

 

כשאני עוסק בנושא אני חש כי אני נמצא רק בתחילת הדרך, ולעתים איני מצליח להבין את מלוא הפוטנציאל הטמון בכל עולם המאש-אפ. מצד שני, כשנותנים כלים לאנשים יצירתיים –השמים הם הגבול, וכך אני תופס את המאש-אפ.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*