לוח חכם נייד

לוח חכם הוא אחד הטרנדים החמים בבתי ספר. עלות של לוח כזה עומדת על כ-10 אלפים שקל ליחידה. והוא לרוב נמצא בכיתה מיוחדת – מעבדת מחשבים וכדומה.

אתמול נחשפתי למערכת לוח חכם נייד.

 

למה הכוונה? – המערכת מורכבת ממקרן קטן בגודל כף יד שמתחבר לשקע USB של המחשב המקרין, מוט סימון, עט סימון ותוכנה שיש להתקין.

ההתקנה פשוטה וללא הגדרות מיוחדות. לאחר ההתקנה יש לכייל את הלוח על ידי הקלקה על 9 נקודות. לאחר עבודת הכיול אנו  מקבלים לוח חכם לכל דבר, עם עוד כמה פיצ'רים נחמדים כמו שמירה של תכולת הלוח, או אפשרות לכתוב על לוח לבן ולערוך מזה סרטון. החיסרון של הסרטון:  הוא עובד רק בסביבה של תוכנת הלוח.

היתרון המשמעותי של לוח חכם נייד – הוא משדרג את היכולות של המורה בכל כיתה ואינו תלוי בחדר ספציפי שיש להזמין מראש.

החיסרון העיקרי שלו – המחיר: 5,000 שקל. לטעמי, זהו מחיר גבוה למוסדות בתחום החינוך.

מומלץ בחום

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נדב   ביום 1 באפריל 2008 בשעה 21:25

  פתרון ראשון משעשע למשתמשי מערכת הפעלה לינוקס (בעתיד גם לוינדוס ) הוא חיבור מצלמת USB פשוטה ותוכנה שמצלמת את המסך ועוקבת אחר סמן (טוש עם פקק אדום או כל חפץ אחר) לאחר כיול קצר

  קצת איטי המעקב של הסמן במקרן אחרי הסמן האמיתי של המורה

  עלות – מחיר מצלמת USB פשוטה

  אפשרות שנייה (הרבה יותר מגניבה) לבעליי WII
  http://www.youtube.com/watch?v=5s5EvhHy7eQ

 • נדב   ביום 1 באפריל 2008 בשעה 21:27

  שכחתי לתת קישור לפתרון הראשון
  http://vision.eng.shu.ac.uk/mediawiki/index.php/Interactive_Camera-Projector_System

  סליחה 🙂

 • יענקל   ביום 2 באפריל 2008 בשעה 6:35

  בהחלט אפשר לברך על כך שבאמצעות הלוח הלבן הנייד כיתת האם יכולה להיות מוקד ללמידה. ללא ספק זה עדיף על הצעדת התלמידים לחדר המחשבים, על מנת ששם, במנותק מהלמידה השוטפת, הם יוכלו לגעת במחשבים.

  יש להניח שמורה שיתאמץ ליצור סביבה לימודית שבה הלוח החכם הזה לא יהיה המקום היחיד שאליו התלמידים צריכים לכוון את המבט יוכל ליצור דינמיקה לימודית שחורגת מהשיעור הפרונטלי. אבל לצערי, אני צופה שבמקום שהוא ישרת פיתוח דרכי למידה חדשות, הלוח הזה יוביל לעוד ועוד שיעורים פרונטליים שבזכות הטכנולוגיה שייחשבו (בטעות) ל-"חדשניים". לטעמי, עדיף להשקיע את הכסף במחשבים שיימצאו בתוך הכיתה, מחשבים שיהוו אשנב למידע, לתקשורת, לסביבה לימודית פתוחה. במקום להמשיך להעמיד את המורה במרכז כמו שהלוח הזה עושה, התקשוב יכול לאפשר לתלמידים להיות פעילים בתהליך הלמידה של עצמם.

  כמובן שאם לתלמידים יהיו מחשבים ותקשורת זמינים בתוך הכיתה, יהיה גם מקום ללוח חכם. אם הוא באמת "חכם", למשל, אני מניח שאפשר יהיה להעביר את הפיקוד עליו למחשבים של התלמידים. בדרך הזאת הוא יכול להפוך לכלי חברתי/לימודי יעיל.

  ועוד נקודה: אני חולק על כך שמחיר המכשיר הוא 5000 שקלים. זה המחיר של הכנסת הלוח לתוך הכיתה כדי שהוא יישב שם כריהוט. מערכת חינוכית שתצייד כיתות עם לוחות כאלה, מבלי להשקיע גם בהטמעה של הכלים האלה, תבזבז כסף רב. הנסיון מלמד שאין טעם להציף את בתי הספר בציוד יקר (ולו החכם ביותר) אם לא תהיה גם השקעה של הכספים הדרושים כדי ללמד את המורים להשתמש בו בתבונה.

 • שרון   ביום 2 באפריל 2008 בשעה 21:14

  נדב – אחלה רעיון. קצת קשה ליישום בסביבה כמו בית ספר.
  יענקל – אי אפשר להתעלם מהיכולות של הלוח החכם. לאכל למידה צריכה להיות פרונטאלית כמו שלא כל למידה צריכה להיות בסגנונות אחרים
  השילוב והמינון הנכון הוא המפתח

  המחיר הוא למכשיר הנייד. כמובן שנדרשת הטמעה.
  ואני שואל את עצמי למה?!?

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*